Možete li mi uraditi ovaj zadatak: Analizom 0,126 g organskog spoja nadjeno je 0,185 g CO2 i 0,076 g H20.U sastav spoja ulaze C,H,O. Sastaviti molekulsku formulu ako je M=60. Hvala unaprijed :)

Ime i prezime: Mario Štrcaj fercho_devils@hotmail.com

Kad imaš male molekulske mase i zadane vrste atoma, onda se kadšto lakše igrati kombinatorike, negoli sve računati. Stoga ću preskočiti onaj pouzdan i trivijalan način rješavanja zadatka.
Kako spoj svakako ima barem po jedan ugljikov i kisikov atom te barem dva vodikova atoma (valencije kisika i ugljika su parne pa onda takav mora biti i broj vodikovih atoma), njegova je "minimalna" formula CH2O, a pripadna molarna masa 30. Budući da je to ravno polovici zadane mase, jedno moguće rješenje je C2H4O2. Osim podvostručavanja cijele formule, može se još onoj "minimalnoj" dodati dva ugljikova atoma i šest vodikovih, što opet daje relativnu molekulsku masu 60, dočim je formula spoja C3H8O. Drugih rješenja očito nema pa se može uzeti jedno i izračunati bilo koja od brojki analognih zadanima. Neka to bude masa vode dobivene izgaranjem, dok ću kao prvi pokušaj uzeti prvi spoj. Molekula spoja ima četiri vodikova atoma pa će očito njezinim izgaranjem nastati dvije molekule vode. Ubace li se sad sve relevantne brojke u glavu, ispada da treba nastati (2×(18/60)×0,126) 0,0756 g vode. Drugi spoj sadrži dvostruko više vodika pa bi trebalo nastati dvostruko više vode, tako da je očito onaj prvi rješenjem zadatka.

Naravno, ako ti je ovo previše komplicirano i radije želiš izračunati cijelu formulu, onda prvo izračunaj mase ugljika i vodika u ugljikovom dioksidu i vodi, a zatim njihove masene udjele tako da te mase podijeliš s masom uzorka spoja. Ono što dostaje do 100% očito treba biti maseni udio kisika. Staviš li u omjer omjere masenih udjela elemenata i njihovih relativnih atomskih masa, dobit ćeš njihov omjer u spoju. Obično se treba malo poigrati brojkama dok ne nađeš neke koje su i male i prirodne.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr