Molim Vas da mi odgovorite na pitanje: Modra galica ima fungcidno djelovanje i štiti vinovu lozu od bolesti peronospore. Oblazložite zašto se vinova loza ne prska otopinom modre galice, vec se toj otopini dodaje gašeno vapno. Nastala smjesa poznata je pod imenom "bordoška juha".? Unaprijed hvala :)

Ime i prezime: Iva Jerkovic iva.jerkovic15@gmail.com

Ovo je tako lijepo pitanje da se ne mogu natjerati da ti gotovim odgovorom otmem radost samostalnog nalaženja istog. Radije ću dati neke smjernice koje bi ti mogle biti od koristi.
Kad bi se umjesto bakrovog(II) sulfata uzeo bakrov(II) klorid, učinak po peronosporu bio bi isti, budući da su bakrovi(II) ioni komponenta koja ubija gljivice. No, pojavio bi se isti problem koji se pojavi i s modrom galicom, a koji dođe s prvom kišom. Dodaš li vodenoj otopini kakve bakrove(II) soli kalcijevog hidroksida, nastat će odmah talog bakrovog(II) hidroksida.

Nadam se da ono gore nije posve beskorisno.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr