Poštovani! Zanima me dali mi možete preporučiti neku literaturu (osim Pine-a) u kojoj bih mogla naći nešto više o laktonima,cikličkim esterima? Ili akovi znate nešto više o tome! Našla sam na wikipediji,ali mi je premalo to s obzirom da moram raditi seminar o tome! Lijepi pozdrav! Marina Brkić

Ime i prezime: Marina Brkić

Postoji u CKB hrpa udžbenika organske kemije, a također i još veća hrpa knjiga koje se bave specifičnim područjima organske kemije. Od udžbenikâ možeš pogledati Claydenov i Nollerov, pri čemu prvi više govori o prirodi spojeva, a drugi sadrži obilje podataka o tomu kako se pojedini spojevi proizvode i koriste.
Od neudžbenikâ mi na pamet pada jedino serija naslovljena s "Heterocyclic compounds" ili tako nekako, a koja se može naći u CKB na policama (ove su, mislim, na prvoj polici daljoj od prozorâ, s unutarnje strane, u gornja dva ili tri reda) s knjigama iz organske kemije. Tamo bi trebalo biti toliko materijala (laktonima je vjerojatno posvećena cijela knjiga) da ćeš se vjerojatno radije vratiti udžbenicima, ali svejedno pogledaj. Uvodni dijelovi su obično dosta korisni.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr