Zašto je volum nastale čvrste trvari (kromova(III))u pokusu razgradnje amonijeva bikromata veći od volumena čvrstog reaktanta (AMONIJEVA BIKROMATA)? Unaprijed zahvaljujem

Ime i prezime: Nermina Kamarić nermina.kamaric19@gmail.com

Volumen samog kromovog(III) oksida zapravo nije veći, a ono što vidiš jest hrpa prilično rahle materije. Uzme li se u obzir činjenica da se pirolizom oslobađa hrpa plinova, rahlost ne treba čuditi.

Da se rasprši iluzija, možeš izvesti dva jednostavna dodatka osnovnom pokusu. Prvi je kemičarska doskočica stara stoljećima. Odvagni uzorak prije i poslije (najbolje je onda reakciju izvesti u kakvoj visokoj posudi, da se ne rasprše čestice okolo) i usporedi mase. Pored toga, možeš uzeti dvije žlice (tako da volumeni budu otprilike isti) pirolizom dobivenog kromovog(III) oksida i onda jednu samljeti u tarioniku. Nakon mljevenja usporedi opet volumene.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr