Sta su detrdzenti?

Ime i prezime: Ivana Jelic

Deterdženti su općenito spojevi čije molekule sadrže dio koji se otapa u vodi i dio koji se otapa u mastima. Kod sapuna je dio topljiv u vodi karboksilna skupina, a dio netopljiv u vodi dugi alkilni (ugljikovodični) lanac. Kod drugih deterdženata također su nepolarni dijelovi (oni topljivi u mastima) obično ugljikovodični lanci, a polarne grupe (topljive u vodi) sulfonatne skupine ili kvaterni amonijevi ioni.
Neovisno o tomu koje su točno funkcionalne skupine prisutne, svi deterdženti su površinski aktivne molekule, što će reći da smanjuju površinsku napetost tekućina i tako omogućavaju bolje miješanje međusobno netopljivih tekućina ili pak močenje ili disperziju netopljivih ili slabo topljivih tvari.
Inače, isplati se pogledati i čega ima u starijim odgovorima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr