Koliko treba odvagati Natrijtiosulfata da se pripremi 100 ml 10%-tne otopine?

Ime i prezime: Marija Horvat mhorv1@gmail.com

Sastavljače takovih zadataka najradije bih zatvorio u laboratorij i ne bih im dao da izađu dok mi ne donesu otopinu koju su pripravili točno u onoj količini kakva se traži u zadatku i raspolažući samo onim brojkama koje su tamo zadali.

Ono što ima puno više smisla je pripraviti 100 grama desetpostotne otopine. Onda lijepo uzmeš 90 grama (ili mililitara) vode i saspeš u to 10 grama bezvodnog natrijevog tiosulfata. Kako je dosta izvjesno da ustvari imaš pentahidrat, uzet ćeš umjesto toga 15,70 grama natrijevog sulfata pentahidrata i 84,30 mL vode. Kako neokrugli volumen vode nije lako izračunati, možda je lakše uzeti 100 mL vode i 18,62 g natrijevog sulfata pentahidrata. Time odmah rješavaš i mogući problem s kontrakcijom volumena uslijed otapanja.

Ako te pak veseli doslovno izvršavanje naredbi, onda ćeš ili ubiti nekoliko minuta ili sati dok ne nađeš tablicu s gustoćama vodenih otopina natrijevog tiosulfata (moguće da ima u Mellorovom "A comprehensive treatise to inorganic and theoretical chemistry"), ili pak prvo pripraviti desetpostotnu otopinu kako sam već opisao, a zatim joj odrediti gustoću. Nakon toga možeš, koristeći saznanje o gustoći otopine, izračunati koliko ti treba vode, a koliko natrijevog tiosulfata za 100 mL desetpostotne otopine.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr