Dobar dan! Pitanje koje cu vam postaviti ima veze s organskom kemijom,a postavila nam ga je nasa profesorica.Koji dio tijela je građen od organskih spojeva,ali ne i od ugljika? Unaprijed hvala na odgovoru..

Ime i prezime: Rea Zeko rea.zeko@gmail.com

Dok je veza pitanja s organskom kemijom sasvim jasna, ona sa zdravim razumom podložna je već sumnji.

Naime, organska kemija jest kemija ugljikovih spojeva, s tim da ne postoji opći konsenzus oko toga spadaju li u njih svi ugljikovi spojevi, samo oni koji uz ugljik sadrže i vodik, samo oni koji sadrže vezu između dvaju ugljikovih atoma ili pak svi ugljikovi spojevi osim nekih koji će se proglasiti anorganskima (tu, naravno, opet postoji više mišljenja, a redovito ispadaju valjda jedino karbonati i cijanidi). Posljedično, organski spojevi bez vodika mogu se zamisliti, kao i oni kod kojih je prisutan samo jedan ugljikov atom ili pak više njih, ali povezanih posredno. No, bez ugljika jednostavno ne ide, kao da tražiš dehidriranu vodu ili vegetarijanski pršut.
S druge strane, možda nije zgorega napomenuti da je podjela kemije na organsku i anorgansku zapravo prilično beskorisna. A može se pokušati među organske spojeve ubaciti i silane, budući da oni imaju određenih sličnosti s ugljikovim spojevima, no to je tek beskorisno.

Usput, neobično je zanimljivo da se ovdje u isto vrijeme pojavilo još jedno vrlo slično pitanje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr