Poštovani, zanima me zbog čega je kamazulen(eterično ulje koje se dobiva iz kamilice) plave boje. Trebalo bi mi što detaljnije objašnjenje. Unaprijed hvala;)

Ime i prezime: Ivan Lojen lojen.gardaland@gmail.com

Kamazulen jest plave boje, kao što su plavi i drugi azuleni. Azuleni su u neku ruku (budući da se otad destiliralo bilje, a onda i dobilo plavu boju iz kamilice) poznati još od petnaestog stoljeća, a ime im je 1863. dao parfumer G. W. Septimus Piesse, očito baš zbog plave boje. Strukturu azulena prvi je otkrio Leopold Ružička.
Kako kamilice nisu plave, očito je da je u njima prisutna neka druga tvar iz koje nastaje kamazulen. Ta se tvar zove matricin i pripada seskviterpenima, velikoj grupi sekundarnih biljnih metabolita. Destilacijom kamilice matricin (kako možeš vidjeti u članku na njemačkoj Wikipediji) kroz nekoliko koraka gubi molekulu vode, octene kiseline i ugljikovog dioksida te prelazi u plavi azulen.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr