Za koeficijent kemijske reakcije vrijedi pravilo da se ne mijenja napredovanjem reakcije te da je različit za pojedine temperature. Što ako se temperatura mijenja napredovanjem reakcije? Je li je koeficijent stalan ili se mijenja? Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Tea Mikula tea.mikula@hotmail.com

Puni naziv veličine o kojoj govorimo je koeficijent brzine kemijske reakcije (ili konstanta brzine kemijske reakcije). Drugi je naziv češći u literaturi, iako je prvi točniji.

Odgovor na pitanje sadržan je već u samom pitanju; ako se tijekom kemijske reakcije temperatura mijenja, promijenit će se i vrijednost koeficijenta brzine reakcije (ovisnost koeficijenta brzine reakcije o temperaturi opisana je Arrhenuisovom jednadžbom). To se može dogoditi npr. kod jako egzotermnih ili jako endotermnih reakcija, ili kod velikih volumena reakcijske smjese, ili kombinacijeom jednoga i drugoga, kad izmjena topline s okolinom nije dovoljno brza da bi održavala temperaturu reakcijske smjese konstatnom i jednakom temperaturi okoline. To se može spriječiti tako da reakcijsku posudu smjestimo u termostat (uređaj koji osigurava konstantnu temperaturu).

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr