Sto se dogada kada vatu natopljenu alkoholom prislonim na spremnik termometra kod sobne temperature?

Ime i prezime: Mateja Kovacic kovacic.mateja@hotmail.com

Skini sa zida sobni termometar, očitaj temperaturu i zapiši je. Zatim na spremnik termometra (to je donji dio termometra okruglog ili ovalnog oblika, iz kojeg se tekućina, živa ili obojeni alkohol, penje u kapilaru) prisloni komadić vate natopljen alkoholom (etanolom). Umjesto vate može poslužiti i komadić papirnate maramice, salvete ili krpice, a umjesto alkohola može poslužiti i neko žestoko alkoholno piće (npr. rakija, rum, viski...), iako čisti alkohol će dati bolje rezultate.

Nakon što prisloniš vatu natopljenu alkoholom na spremnik termometra, odmakni ruke od termometra i ostavi tako prislonjenu (ili, još bolje, omotanu) vatu 5–8 minuta. Zatim ponovno očitaj temperaturu. To očitanje usporedi s prvim, i odgovori na pitanje: je li to očitanje veće, manje ili jednako prvome?

Zatim pokušaj odgovoriti na pitanje zašto je to očitanje veće, manje ili jednako prvome.

Kod rada s alkoholom treba biti pažljiv jer je alkohol zapaljiv. To znači da tijekom pokusa treba pripaziti da nigdje u blizini ne bude otvorenog plamena (svijeća, upaljač, štednjak) niti upaljene cigarete.

Bude li kakavih problema ili nejasnoća, javi nam se ponovno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr