Molim vas ako biste mi mogli odgovoriti zasto je secer topiv u vodi, a jod i sumpor nisu premda su sve troje molekulski kristali te zasto grafit nije topiv u vodi?

Ime i prezime: Maja Mikulčić

Da bi neka tvari bila topljiva u nekom otapalu, potrebno je da ona može s molekulama otapala stvarati interakcije otprilike jednako jake kao što su interakcije među molekulama otapala (Moraju li biti i iste vrste, to je već malo složenije, premda se može reći da se općenito "slično otapa u sličnom".). Ako su sile među česticama tvari koju pokušavamo otopiti suviše jake (npr. ako je tvar kakav kordinacijski polimer ili metal), onda će se te čestice radije držati jedne drugih, a ako su pak suviše slabe, onda će čestice otapala biti te koje prave segregaciju, uspostavljajući radije međumolekulske kontakte između istovrsnih molekula, negoli među različitima. Poznaješ li građu tvari koje si spomenula, ne bi trebalo biti teško zaključiti kod kojih su sile među molekulama jače, kod kojih približno iste, a kod kojih znatno slabije. Ako ti slučajno nije poznato, hidroksilne skupine kod šećerâ prilično su polarne i sklone su stvaranju vodikovih veza.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr