Radim pokus sa elektrolizom u segmentu stvaranja vodika. Zanima me, kolika je masa natrijevog hidroksida koju trebam dodati u 1 litru destilirane vode da bi dobio odgovarajuču gustoču otopine, koja bi mi trebela dati KVALITETAN plin kada cijeli sustav spojim na izvor struje od 13.5V. Hvala!

Ime i prezime: Dalibor bmwdadom5@hotmail.com

Ako je krajnji cilj nešto što radi na vodik, mani se ćorava posla. Jeftinije ti je trošiti struju.
Inače mi se čini da bi četrdesetak grama (koncentracija onda dođe oko 1 mol/L) trebalo biti sasvim dosta za pristojnu vodljivost, a da se ne stvara previše peroksida ili superoksida. Inače nema nikakva razloga da si idealnu koncentraciju sam nađeš. Pripraviš nekoliko otopina različitih koncentracija i napraviš elektrolizu na svakoj. Ako postoje nekakve znatne razlike, lako ćeš odlučiti što ti je (naj)bolje.
Osim na samu otopinu, korisno je paziti i na napon (teoretski, dovoljno je 1,23 V, tako da ne treba pretjerivati npr. s deset puta većim naponom) i elektrode (platinske ili zlatne su najbolji, ali i najskuplji izbor, a grafitne treba stalno mijenjati, budući da su osjetljive na kisik i još dosta toga).
Usput budi rečeno, nadam se da ti je poznato da je smjesa kisika i vodika eksplozivna, kao i smjesa vodika sa zrakom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr