u zadatku je prikazana strukturna formula koja prikazuje lijek Aspirin. pitanje je; kakva je to vrsta kem .spoja? A. alkohol B. karboksilna kiselina C.eter D. poliketon ucili smo da je aspirin i eter i kiselina.a pitanje je s DM prosle godine,samo je jedan tocan odg.?

Ime i prezime: Vedrana Jurković jurkovicv13@gmail.com

Prvo jedna mala jezično-pravopisna digresija. Aspirin je zaštićeno trgovačko ime za jedan od lijekova čija je djelatna tvar acetilsalicilna kiselina. Osim Aspirina, acetilsalicilnu kiselinu sadržavaju i drugi lijekovi, npr. Andol. U nekim zemljama, npr. u SAD-u, uobičajilo se acetilsalicilnu kiselinu nazivati aspirinom (pisano malim početnim slovom), pa se po tom uzoru slična praksa ponekad, naročito u zadnje vrijeme, znade vidjeti i u hrvatskom jeziku. Ja se s time ne slažem i smatram da treba dosljedno razlikovati kemijsko ime acetilsalicilna kiselina od zaštićenoga trgovačkog imena Aspirin. Stoga bi tekst zadatka trebao glasiti "...prikazana je struktura molekule acetilsalicilne kiseline, djelatne tvari lijeka Aspirina" (umjesto Aspirina, moglo je stajati i Andola). Toliko o jeziku i pravopisu.

Što se tiče samog pitanja, ako su vas doista učili da je acetilsalicilna kiselina i eter, i kiselina, onda su vas krivo učili. Acetilsalicilna kiselina nije eter, nego ester, i to ester u kojemu kiselinski dio potječe od octene, a alkoholni dio od salicilne kiseline. Prema tome, točan odgovor na postavljeno pitanje je B (karboksilna kiselina). Da je među ponuđenim odgovorima bio i odgovor ester, tada bi i to bio točan odgovor.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr