U zatvorenoj posudi od 2 litre imamo 1 litru vode. Posudu smo zagrijali na 100 stupnjeva celzijusa. Koliki pritisak je u posudi? Kako ovo izračunati, te na koji način izačunati ako u posudi imamo 2 ili više tekućina; primjerice aceton-voda u omjeru 50%-50%? Unaprijed zahvaljujem!

Ime i prezime: Ivan Svilac ptc2win4cash@gmail.com

Iako je njezina priroda dovoljno složena da ni danas nije sve jasno, voda ipak tu i tamo slijedi neke posve jednostavne zakonitosti. Tako će, neovisno o tomu gdje se ona nalazi, tlak para čiste vode pri 100 °C biti 101325 Pa. Budući da je u onoj posudi prisutna jedino voda, očito je ukupni tlak jednak tlaku para vode pri spomenutoj temperaturi. Nešto složenije pitanje bilo bi koliki je točno dio vode u tim uvjetima tekuć, a koliki plinovit. No, budući da je volumen vodene pare nekih 1700 puta veći od volumena koji bi zauzimala tekućina, očito je da će tekućine i dalje biti oko litre, a plina otprilike isto toliko, tj. da je isparilo manje od promila vode.
Ako je prisutno više od jedne tvari, stvari postaju kompliciranije jer tlak iznad tekuće smjese ne mora uvijek biti jednak zbroju tlakova para komponenti. Međutim, kod vode i acetona obično bi zbrajanje trebalo funkcionirati, a omjer zapravo i nije bitan, osim ako jedne tekućine nema premalo da popuni svojim parama sav prostor pri danom tlaku.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr