Pozdrav! Imam problema sa literaturom oko mojeg maturalnog rada, pa me zanimam ožete li mi Vi pomoći. Naime, zanimaju me kemijski sastav droga (raznih)! Koje su to tvari, kako djeluju, kako se to manifestira... Hvala!

Ime i prezime: Jan Štimac jan.stimac@kc.tel.hr

U časopisu "Priroda" redovito se piše nešto o drogama i njihovoj zlouporabi, a tebi bi najviše koristio specijalni broj posvećen samo drogama koji je izašao pred koju godinu (pođi do knjižnice i potraži ga), gdje ćeš naći, između ostaloga, i nekoliko članaka o kemijskom sastavu i reaktivnosti droga. Uz to pogledaj ima li što po kakvim drugim publikacijama, npr. knjižicama što se sad često izdaju (poput one profesora S. Sakomana, Doktore, je li istina da droga čisti pluća), a utipkaj u neki pretraživač na Internetu "drugs" ili "drugs abusement", pogledaj i na Encarti pod Biosciences, a i u rubrici Health na www.msn.com. Ako možeš nekako nabaviti nešto iz Zagreba, preporučam ti knjižaru Tamaris (Trg bana Jelačića) u kojoj odnedavna ima nekoliko knjiga na engleskom jeziku o raznim vrstama droge (svaka vrsta jedna knjiga). Nadam se da će savjeti pomoći.

Odgovorio: Marko Grba   mgrba@chem.pmf.hr