Poštovani,zanima me zašto indikatori mijenjaju boju različito u lužnatom, različito u kiselom. Za početak indikator papiri (npr. univerzalni), što se to događa na onoj najnižoj razini, jeli za to odgovorni elektroni ili valna duljina ili što?

Ime i prezime: Marko Horvat infiniti19@net.hr

 


Kako si na fakultetu, pretpostavit ću (nadam se da to nije suviše naivno) da ti je poznato da se kod indikatorâ (kao i kod mnogih drugih molekula) promjenom kiselosti medija, osim (de)protoniranja, zbivaju i druge promjene. Konretno, obično se formiraju ili rastavljaju oveći aromatski sustavi ili pak nizovi konjugiranih dvostrukih veza. Kako apsorpcijski spektar jako ovisi o tomu koliki je sustav konjugiranih veza (primjerice, za jednostavne nizove konjugiranih dvostrukih veza valna duljina raste s duljinom lanca), posljedica promjene broja i rasporeda dvostrukih veza bit će i promjena (ili čak gubitak ili pojava) boje.
Prema tomu, elektroni definitivno jesu zaslužni za promjene boje, a promjena valne duljine koja se apsorbira samo je posljedica promjene elektronskog sustava. Preciznije, za to što će se zbivati s bojom neke molekulske vrste presudno je kakve su veze unutar njega prisutne i kolike su razlike između energijskih razina. Kod konjugiranih sustava te su razlike niske pa su zato mnogi aromatski spojevi obojeni, ili pak apsorbiraju u ultraljubičastom dijelu spektra.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija