Jeli mi možete molim vas riješiti esterifikacije: a) metanola i octene kiseline b) etanola i metanske kiseilne tražila sam u vašim pitanjima i odgovorima nema nikakav primjer a u knjizi ima samo 1 pr. na kojem ne mogu ništa zaključiti :))

Ime i prezime: Dora Meštrović doramestrovic@hotmail.com

Jedna od ljepota organske kemije je to što gotovo uvijek možeš molekulu koja reagira podijeliti na dio koji se mijenja i dio koji ostaje kakav je i bio. Kod esterifikacije mijenjaju se hidroksilna skupina alkohola i karboksilna skupina karboksilne kiseline:

R1—OH + R2—COOH → R2—COO—R1 + H2O

pri čemu R1 i R2 mogu biti bilo što.

Pogledaš li sad formule alkoholâ i kiselina

metanol: CH3—OH

metanska kiselina: H—COOH

etanol: CH3CH2—OH

etanska kiselina: CH3—COOH

trebala bi lako uočiti koji će dijelovi kod esterifikacije ostati na mjestu, a koje čeka manja ili veća promjena tj. što je tu funkcionalna skupina, a što puki privjesak.

Inače, esterifikacije se zbivaju na identičan način i kod kompliciranijih spojeva (tamo je prikazana hidroliza, što je obrnuto od esterifikacije, tako da samo trebaš zamisliti reakciju u suprotnom smjeru), a isto vrijedi i za njihove mehanizme, osim ako nisu prisutni kakvi drugi reaktanti ili pak neki ekstremni uvjeti.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr