1.Napiši formule: a)klorovodika b)natrijeva klorida c)ugljikova monoksida d)amonijaka e)metana 2.Napiši oksidaciju dušika 3.ostvari kovalentne veze u amonijaku i metanu

Ime i prezime: Mirko Šarić aricmirko@yahoo.com

Kako doći do formule spoja iz njegovog imena, napisao sam ti već ovdje. Nadam se da, osim što postavljaš pitanja, i čitaš odgovore.

Oksidacija dušika u užem smislu označava reakciju s kisikom, po svojoj prilici uz kakav katalizator ili obilato električno pražnjenje:

N2 + 2 O2 → 2 NO2

Ono gore nije jedino što se događa, a u detalje se ne bih upuštao bez dobrog razloga.

Kovalentne veze u amonijaku i metanu već jesu ostvarene, čemu svjedoči činjenica da ti spojevi postoje i jesu kovalentni. Želiš li neki drugi odgovor, postavi smislenije pitanje.

(Kako mi se sve više čini, možda ne bi bilo zgorega da krenem sustavno inzistirati prvo na smislenosti pitanja, a zatim i na tomu da barem donekle slijedi gramatička i pravopisna pravila. Ignoriranjem nepismenosti teško da ću išta postići.)

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr