Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru.Pitanje glasi:Predloži pokus kojim bi se dokazalo da se voda pri smrzavanju širi? Napišite znakove za čestice koje će nastati iz atoma natrija i atoma magnezija otpuštanjem elektrona, te koji je zajednički naziv za nastale čestice.Napiši elektron.konfiguraciju jedne od nastalih čestica?

Ime i prezime: TeA Račić beyonce_xx@hotmail.co.uk

Dokazi su stvar matematike. U znanosti se pokazuje (demonstrira) i provjerava, osivno o tomu koliko smo sigurni u ishod pokusa. K tomu, nije baš znanstveno u eksperiment krenuti sa zacrtanim ishodom. Na taj se način zamućuje pogled promatrača, što nekad vodi do sitnih omaški, a nekad do pravih katastrofa koje su znanstvenike koštale njihovih karijera.
Da se vratim smrzavanju vode, postoji mnoštvo pokusa koji se dadu izvesti, a koji imaju pokazati što se zbiva s volumenom uzorka vode dok se pretvara u led. Najlakše je naliti vode u kakvu čvrstu posudu, zabilježiti razinu (ili, bolje, uzeti posudu koja ima oznake za volumen, poput npr. menzure ili laboratorijske čaše) vode, staviti u škrinju da se smrzne i onda pogledati je li se razina digla ili spustila. Ako smo jako sigurni da će volumen rasti, možemo uzeti kakvu razmjerno krhku posudu (npr. od polistirena), napuniti ju vodom, čvrsto zatvoriti i staviti u škrinju. Sada bi širenje trebalo imati destruktivnije posljedice. Bitno lakše je jednostavno uzeti kocku leda i čašu vode. Ako se voda leđenjem širi, onda bi led trebao imati manju gustoću, što bi se trebalo manifestirati plutanjem leda na vodi.

Kationi natrija i magnezija redom su Na+ i Mg2+. Elektronske konfiguracije su im identične i jednake elektronskoj konfiguraciji neona kod kojega su prve dvije ljuske potpuno popunjene.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr