Molim vas da mi pomognete oko ovog zadatka. [Napisite strukturnu formulu 1,3,5,7-cikooktatetraena i pokazite da li taj spoj zadovoljava Huckelov uvjet aromaticnosti.]?

Ime i prezime: Damir Selimovic easy145@live.com

Crtanje strukturne formule ciklookta-1,3,5,7-tetraena svodi se na to da nacrtaš pravilni osmerokut i onda mu uz svaku drugu stranicu povučeš još jednu paralelnu liniju duljine jednake duljini stranice. Trodimenzijski prikaz možeš vidjeti ovdje.

Da bi neki sustav bio aromatski, mora biti planaran, ciklički i sadržavati 4n + 2 π-elektrona. Pogledaš li onu strukturu, vidiš da spoj iza zadatka zadovoljava samo jedan od tih uvjeta. Tu je ipak korisno znati da je neplanarnost ovdje prije posljedica negoli uzrok, budući da 8 π-elektrona, koliko ih u toj molekuli ima, vodi u antiaromatičnost (općenito, antiaromatski su sustavi s 4n π-elektrona), radi izbjegavanja koje molekula i jest svinuta.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr