Pozdrav! Treba mi mala pomoć oko zadatka. Otopimo 0.486g nekog dvovalentnog metala u razrijeđenjoj H2SO4 i nakon što je otopina isparila do suha dobijemo 2.406 bezvodnog sulfata. Spaljivanjem 0.292g tog istog metala dobijemo 0.484g njegova oksida. Koji je to element. Jedna reakcija je 2M + O2 ---> 2MO, ali drugu ne znam kako bih napisala. Isto tako znam da mi je potrebna relativna atomska masa tog metala, ali ne znam točno kako ću ju dobiti. Hvala na svakoj pomoći!

Ime i prezime: Jagoda Badrov jagodaa@yahoo.com

Da budem iskren, nije mi posve jasan ovaj zadatak, budući da podataka ima dvostruko više nego što je potrebno. Krenut ću putem one druge jednadžbe, uz hrabru pretpostavku da se reakcijom oslobađa samo vodik:

M + H2SO4 → MSO4 + H2

Kako su množine metala i nastalog sulfata jednake, može se izražavanjem množina preko masa dobiti sljedeća jednadžba:

m(M)/M(M) = m(MSO4)/M(MSO4)

odnosno:

m(M)/M(M) = m(MSO4)/(M(M) + M(S) + 4 M(O))

Kako ta jednadžba sadrži samo jednu nepoznanicu, dalje bi trebalo biti lako. Kreneš li preko metalnog oksida, dobit ćeš gotovo istu molarnu masu metala, samo što ćeš malo manje računati. Nakon što nađeš molarnu masu, trebaš samo potražiti na tablici periodnog sustava element kojemu ona najbolje odgovara.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr