Zapeo sam na jednom zadatku dok se pripremam za natjecanje u četvrtak, pa bih vas molio da mi ga pojasnite: Konstanta ravnoteže za otapanje srebrova klorida iznosi 10 na -10 mol2/L2. Izračunajte masu AgCl koji se može otopiti u 10 litara otopine kalijeva klorida koncentracije 1 mmol/L. To vam je 6. zadatak sa županijskog 2005./2006. za 2.razred, ima potencija pa ga ne mogu točno prepisat, hvala :)

Ime i prezime: Dominik Kevo dominikkevo@net.hr

Postoje dva rješenja pomoću kojih možeš ubacivati potencije kad postavljaš pitanja. Prvo, nezgrapnije, je da potencije naznačiš cirkumfleksom:

100 = 10^2; 1/1000000 = 10^(−6)

Drugo, elegantnije, uključuje spoznaju da formular za postavljanje pitanjâ omogućuje kodiranje u HTML-u.

Napišeš li

<sup>povišeno</sup> normalno

u formularu, konačan ishod nećče biti onakav kakav je gore, već ovakav:

povišeno normalno

želiš li pak u nekoj kemijskoj formuli naznačiti indekse, možeš upotrijebiti sličnu naredbu:

<sub>sniženo</sub> normalno

Rezultat toga bit će:

sniženo normalno

Što se zadatka tiče, trebaš samo znati da je izraz za konstantu ravnoteže otapanja soli u vodi analogan svim ostalim izrazima. Dakle, ako je jednadžba disocijacije:

AgCl(s) ⇄ Ag+(aq) + Cl(aq)

izraz za konstantu ravnoteže bit će:

Ksp(AgCl) = [Ag+][Cl]

pri čemu su [Ag+] i [Cl] ravnotežne koncentracije ionâ. Kako je koncentracija srebrovih iona jednaka koncentraciji srebrovog klorida koji je otopljen, a koncentracija kloridnih iona zbroju koncentracija srebrovog i kalijevog klorida (iz otopine ništa nije kristaliziralo, otud aditivnost), izraz za konstantu ravnoteže može se prevesti u:

Ksp(AgCl) = c(AgCl)(c(AgCl) + c(KCl))

Ta jednadžba ima samo jednu nepoznanicu pa ju ne bi trebalo biti problem riješiti. Ipak, lijenost je i tu uzela maha pa se mnogi hvataju činjenice da je u toj otopini jako malo srebrovog klorida, poradi čega se isplati izraz napisati kao:

c(AgCl) = Ksp(AgCl)/(c(AgCl) + c(KCl))

i pretpostaviti da je srebrovog klorida toliko manje od kalijevog da se njegova koncentracija može zanemariti, čime se iz kvadratne jednadžbe dobiva linearna. Preporučam riješiti obje, čisto da vidiš koliko se rezultati razlikuju.
Nakon što dobiješ koncentraciju srebrovog klorida, ne bi trebalo biti problem iz nje dobiti masu te soli.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr