Poštovani, imam platinu u lističima i pomješana je sa keramikom u prahu.Izvadio sam to sve iz katalizatora.Kako bi mogao na najjednostavniji način odvojiti čistu platinu.Kako da sam napravimzlatotopku i gdje da kupim sastojke

Ime i prezime: pero grgic grgicpero@gmail.com

Budući da ni keramika ni platina nisu baš reaktivne tvari, zlatotopka koju si spomenuo vjerojatno je najbolje rješenje. Ona se spravlja tako da pomiješaš koncentriranu dušičnu i klorovodičnu kiselinu u volumnom omjeru 1:3. Ta bi smjesa trebala otopiti platinu, a keramiku ne. Nakon reakcije, u otopini bi trebali suvišak zlatotopke i heksakloroplatinska kiselina (H2PtCl6), a u talogu keramika. Nakon filtriranja (preporučljivo je prije filtriranja otopinu ili tako dugo kuhati dok ne ishlapi većina klorovodika i dušikovih oksida, ili neutralizirati, e kako ne bi nagrizla filter) može se izolirati heksakloroplatinsku kiselinu, neku njezinu sol, ili ju probati nekako reducirati do platine. Vjerojatno se to može pomoću aluminija, reakcijom istom kao i kad se aluminij ubaci u otopinu modre galice. Možda bi se tako čak dalo uzgajati sitne kristale platine.
Druga opcija, koja ne bi dirala platinu, nego keramiku, je zalijevanje smjese fluorovodičnom kiselinom. Platina s fluorovodičnom kiselinom ne reagira, ali keramika, budući da vjerojatno sadrži slicijevog dioksida, ne bi trebala dobro proći. Čak i ako zaostane neki talog koji nije platina, to će po svojoj prilici biti nešto topljivo u lužinama, tako da bi se u jednom ili dva koraka trebala dobiti čista platina.

Problem s obje mogućnosti je što nijednu od tri spomenute kiseline ne možeš naći u slobodnoj prodaji. Po dućanima ima jedino klorovodične, i to razrijeđene, za dušičnu sam čuo da ju iz nekog razloga mogu nabaviti registrirani poljoprivrednici, a fluorovodične teško da će biti van kemijske industrije i isto takvih fakulteta. Previše je opasna i potpuno neprimjenjiva u svijetu običnih ljudi.
Ako ti škola ima pristojno opremljen kemijski kabinet, možda bi najbolje bilo zamoliti profesora kemije da otapanje platine izvedeš kao nekakav učenički projekt. Ako ne, preostaje lov na kemičare koje poznaješ. Bilo tko tko se bavi kemijom trebao bi biti u stanju dobaviti sve tri kiseline koje sam spomenuo, a dalje se sve svodi na dobru volju.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr