evo ovako, naime, pripremam se za natjecanje iz kemije, i zapeo sam na jednom zadatku koji čak ni moja profesorica nezna.. tako da bih vas molio pomoć sa objašnjenjem: U reakciji: CO(g)+H20(g) -> CO2(g)+H2(g) -reakcija je reverzibilna Ravnotežna se smjesa sastoji od 0.2 mola vodika, 0.8 mola ugljikova (IV) dioksida, 0.1 mola ugljikovog(II) oksida i 0.4 mola vode u posudi volumena 1L Kolika je množina CO2 kojeg treba dodati u tu smjesu da nova ravnotežna množina CO bude 0.2 mola Rješenje: dodatak CO2= 3.3 mola Srdačan pozdrav, Josip

Ime i prezime: Josip Bilić bila_vk@hotmail.com

Prvo treba pomoću jednadžbe reakcije:

CO2(g) + H2(g) ⇄ CO(g) + H2O(g)

izvesti izraz za konstantu ravnoteže:

Kp = (p(CO2p(H2))/(p(CO)·p(H2O))

Kako nemaš zadane tlakove, nego množine, može se upotrijebiti jednadžba stanja idealnog plina:

pV = nRT

p = nRT/V

Kad se to ubaci u izraz za konstantu ravnoteže, pokratit će se sve osim množina pa će ostati izraz:

Kp = (n1(CO2n1(H2))/(n1(CO)·n1(H2O))

U zadatku imaš zadane početne množine svih komponenti, kao i množinu ugljikovog monoksida nakon ponovne uspostave ravnoteže po dodatku ugljikovog dioksida. Kako su promjene množina reaktanata međusobno vezane stehiometrijskim odnosima u reakciji, iz promjene množine jednog reaktanta možeš doznati i promjene svih ostalih:

Δn(CO) = n2(CO) − n1(CO)

= 0,2 mol − 0,1 mol

= 0,1 mol

ξ = Δn(CO)/ν(CO)

= Δn(CO)/(−1)

= −0,1 mol

n2(H2O) = n1(H2O) + Δn(H2O)

= n1(H2O) + ν(H2O)ξ

= 0,4 mol + (−1)·(−0,1 mol)

= 0,5 mol

n2(H2) = n1(H2) + Δn(H2)

= n1(H2) + ν(H2)ξ

= 0,2 mol + 1·(−0,1 mol)

= 0,1 mol

n2(CO2) = n1(CO2) + Δn(CO2)

= n1(CO2) + ndod.(CO2) + ν(CO2)ξ

= 0,8 mol + ndod.(CO2) + 1·(−0,1 mol)

= 0,7 mol + ndod.(CO2)

Zadnji je slučaj ponešto drugačiji od ostalih, budući da je u smjesu dodan upravo ugljikov dioksid. Konačne množine, budući da pripadaju ravnotežnom stanju, možeš opet ubaciti u izraz za konstantu ravnoteže:

Kp = (n2(CO2n2(H2))/(n2(CO)·n2(H2O))

Nakon što u njega budu ubačene izračunate množine, dobije se jednadžba s jednom nepoznanicom koju ne bi trebalo biti teško riješiti.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr