Pozdrav, zanima me koji element je najjači oksidans, a koji reducens? Tražila sam odgovor po internetu, ali sam naišla na različite odgovore . Hvala :)

Ime i prezime: Katarina Bernatović k.bernatovic@hotmail.com

Na to pitanje nije moguće dati jednoznačan odgovor, budući da snaga oksidansa ili reducensa ovisi o uvjetima, a bilo tko sa smislom za humor može smisliti neku tvar koja bi bila još jači oksidans ili reducens, samo kad bi postojala (npr. natrijev(II) kation sigurno bi bio moćan reducens). Najčešće se jakost oksidansa i reducensa prikazuje preko elektrodnog redukcijskog potencijala, tako da trebaš samo naći neku tablicu s puno elektrodnih potencijala i naći koji sustav ima najpozitivniji (najjači oksidans), a koji najnegativniji (najjači reducens). Prema onomu što sam našao, fluor bi bio najjači oksidans, a hidrazoična kiselina najjači reducens (za njom odmah slijedi litij, ako se držimo elemenata).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr