Pozdrav! Mozete li mi reci gdje na internetu mogu (ako mogu) pronaci neku dobru knjigu iz organske kemije u el. obliku? i gdje mogu pronaci malo teže(otprilike onakve kak se pojavljuju na našim državnim natjecanjima)zadatke iz fizikalne kemije? unaprijed hvala!!

Ime i prezime: tomislav piteša tomopi@net.hr

Kako sam se u svoje vrijeme više držao tiskanih udžbenika, a i njih, bojim se, premalo, ne mogu biti previše koristan kad je o digitalnima riječ. Ipak, nešto mi se čini da je zdravije za oči zuriti u papir negoli monitor, kao i da su tiskane knjige znatno praktičnije od gomila isprintanih listova (odlučiš li isprintati si). Klasični udžbenik organske koji se u nas koristi je Pineov i njega smatram korisnim za uvod. Spomenem li još umjereno dobar Careyjev, moderan i kvalitetan Claydenov i Greevesov te zastarjeli, ali vrlo zabavan Nollerov, vjerojatno sam iscrpio svoje znanje o udžbenicima organske kemije. Sve nabrojeno vidio sam u tiskanom, ali ne i elektroničkom izdanju, premda elektronička sigurno postoje. Njihova legalnost već je manje sigurna tako da ne mogu preporučiti ništa osim korištenja tražilica ili držanja tiskane literature.
Osim trivijalnog rješenja (starih testova s državnih natjecanja), za fizikalnokemijske zadatke isplati se dobaviti Clugstonova i Atkinsova Načela fizikalne kemije, iako se više ne sjećam ima li unutra zadataka. Atkinsov udžbenik fizikalne kemije za fakultete ih ima, ali ne znam koliko je dostupan po školama. Ono što se sigurno isplati je Sikiričina Stehiometrija. Ako ništa drugo, naći ćeš gomilu elektrokemijskih zadataka, a termodinamički se ionako svode na Hessov zakon.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

Dodao bih Ivičinom odgovoru još i podatak da je meni kod pripremanja predavanja iz organske kemije dosta dobro poslužila on-line verzija Careyeva udžbenika organske kemije (poveznica). Nadalje, ako želiš (vrijedi naravno i za sve ostale koji prate e-školu), mogu ti poslati svoja predavanja iz nastavnih jedinica "Spektroskopija", "Elektrofilna supstitucija na aromatskim spojevima" i "Nukleofilna supstitucija na aromatskim spojevima" koja držim studentima Odjela za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci, samo mi se javi na e-mail. Radi se o prezentacijama u pdf-formatu.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr