Zašto homologni niz alkena počinje etenom? Postoji li uopće meten?

Ime i prezime: Maja Križanić maja.kri97@gmail.com

 


Alkeni su ugljikovodici opće formule CnH2n koji u svojim molekulama sadržavaju (barem jednu) dvostruku vezu C=C. Da bi takva veza mogla postojati, jasno je da u molekuli moramo imati barem dva atoma ugljika, pa onda iz toga slijedi da ne može postojati alken s jednim atomom ugljika.

Međutim, spoj CH2 ipak postoji, ali ga, naravno, ne ubrajamo u alkene, jer u svojoj molekuli nema dvostruku vezu C=C. Taj se spoj zove metilen ili karben i jako je nestabilan. Radi se o spoju u kojemu je ugljik dvovalentan.

Jedan ili oba vodikova atoma u molekuli metilena mogu se zamijeniti atomima halogena ili ugljikovodičnim supstituentima, pa tako nastaju spojevi koje općenito nazivamo karbenima (npr. diklorkarben). Više o njima možeš pročitati na Wikipediji (ovdje i ovdje) te u mom članku naslovljenom "Diklorkarbenom na dvostruku vezu", objavljenom u časopisu Priroda broj 5 iz 2008., str. 52−54.

Inače, riječ metilien ima i šire značenje u kemiji, konkretno, ona označuje skupinu CH2 koja je dio neke molekule, pa tako npr. drugo ime za diklormetan glasi metilen-klorid, Cl−CH2−Cl.

Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija