imam jedan zadatak : 3O2 => 2O3 (g) treba izracunati brzinu kemijske reakcije ako je brzina raspadanja kisika 2 * 10 na -5 mol/l s !?! Pokusajte sto u brzem roku ga rijesit pls ...

Ime i prezime: Luka Obstojic lukobst@hotmail.com

Princip rješavanja takvih zadataka objasnio sam nedavno ovdje, a dodat ću samo da je brzina kemijske reakcije promjena dosega u vremenu:

v = ξt

pri čemu je doseg definiran kao:

ξ = Δn(X)/ν(X)

gdje je ν(X) stehiometrijski koeficijent sudionika reakcije (reaktanti imaju negativne, a produkti pozitivne stehiometrijske koeficijente).

Što se samog zadatka tiče, ne mogu reći da je osobito smislen. Iako se pretvorba kisika u ozon može i zamisliti i izvesti, to nije niti raspad, niti spontano, niti trivijalno za izvesti. Obratnoj reakciji zbilja ništa ne bi nedostajalo, a zadatak bi odmah postao nekako bliži stvarnom svijetu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr