Lijep pozdrav! Javljam Vam se jer imam problem s jednim zadatkom pa ako biste me mogli uputiti kako ga riješiti. U reakciji 4 g smjese etanola i propanola sa 2 g natrija nastalo je 184, 5 mL plina. Izračunaj maseni udio propanola u ishodnoj smjesi.

Ime i prezime: Teo Morožin morozin.t@gmail.com

Zadatak nije baš najsretnije postavljen, budući da nije nigdje rečeno je li utrošen sav natrij (ako nije, onda uopće nije moguće riješiti zadatak bez kinetičkih parametara) te kakvi su tlak i temperatura. Posljedično, ovdje se moramo osloniti na pretpostavku da je utrošen sav natrij, a oslobođeni vodik ćemo ignorirati, budući da je volumen sam za sebe beskoristan, a k tomu se još i nikako ne uklapa u zadatak, budući da odgovara množini za red veličine manjoj od ostalih u zadatku.

Nakon što se riješe početne dileme, preostaje samo prepoznati da je zadatak kemijska verzija dviju jednadžbi s dvije nepoznanice. Prvo imaš zadan zbroj masa dviju tvari, a zatim zbroj njihovih množina, budući da oba alkohola s natrijem daju alkokside:

2 CH3CH2OH + 2 Na → 2 CH3CH2ONa + H2

2 CH3CH2CH2OH + 2 Na → 2 CH3CH2CH2ONa + H2

Kako se iz tih jednadžbi vidi, u oba slučaja utroše se jednake množine alkohola i natrija, iz čega slijedi:

n(CH3CH2OH) + n(CH3CH2CH2OH) = n(NaOH)

Iz podatka o masi smjese slijedi pak:

m(CH3CH2OH) + m(CH3CH2CH2OH) = 4 g

odnosno:

n(CH3CH2OH)M(CH3CH2OH) + n(CH3CH2CH2OH)M(CH3CH2CH2OH) = 4 g

Dalje treba samo koristiti osmoškolsku matematiku.

Ako ti se hoće, možeš pokušati zadatak riješiti i preko množine vodika, pretpostavivši da se računalo da će rješavači ići preko standardnog molarnog volumena. Ako nisam što krivo izračunao, rezultat bi, za razliku od onog s natrijem, trebao biti besmislen.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr