Vinski ocat u kojem je maseni udio octene kiseline 6% po kiselosti je jednak otopini octene kiseline koncentracije 1mol/l.Koliko će litara ugljikovog dioksida pri temperaturi 25°C nastati reakcijom 5g natrijevog hidrogenkarbonata sa 100 mL vinskog octa? Molila bih Vas da mi objasnite kako ide postupak! Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Kristina Čuljak kristinaculjaksb@gmail.com

Zadatak traži da jednu brojku (6 %) ignoriramo te da se pravimo da vinski ocat sadrži samo octenu kiselinu. Dalje treba samo odrediti množine reaktanata:

n(CH3COOH) = c(CH3COOH)V(ocat)

n(NaHCO3) = m(NaHCO3)/M(NaHCO3) ,

odrediti koji je od njih limitirajući (s obzirom na jednadžbu reakcije, svodi se na to kojega ima manje) te, isto vodeći se jednadžbom reakcije:

CH3COOH + NaHCO3 → CH3COONa + H2O + CO2

izračunati množinu ugljikovog dioksida iz množine limitirajućeg reaktanta. Kako su svi stehiometrijski koeficijenti jednaki plus ili minus jedan, a za tlak se može pretpostaviti da je atmosferski, konačan izraz bio bi:

V(CO2) = n(CO2)Rt/p

= n(limitirajući reaktant)RT/p