Zamolila bih Vas ako biste mi mogli objasniti postupak ekstrakcije benzojeve kiseline, pogotovo što se tiče prisutnih onečišćenja pri tom izvođenju pokusa, te naposljetku koje zadnje onečišćenje je prisutno u spoju? Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Marija Knez be_yourself_3@windowslive.com

Duboko se izvinjavam što neću biti od velike ispomoći. Naime, telepatske sposobnosti zbilja mi nisu jača strana, a ti u pitanju nisi navela baš puno korisnih podataka, tako da sad moram nagađati.
Ako se radi ekstrakcija, to znači da postoji nekakva kruta smjesa čijim se iskuhavanjem ili namakanjem jedan sastojak crpi u otopinu, dok drugi zaostaju u talogu. Druga opcija je pak da mućkaš dva međusobno nemješljiva otapala te tako jednim izvlačiš iz drugog neku komponentu koja je u prvom daleko topljivija. Koliko god obje metode bile zastupljene u organskim praktikumima, nisam nikad čuo da bi se u njima radilo s benzojevom kiselinom. Nju se odvajkada samo prekristaliziralo i povremeno sintetiziralo.
Ako ste ipak negdje dobavili stiraksa (ili kako se već ta smola zove na hrvatskom), onda se postupak svodi na to da se uzorak stiraksa kuha u kipućoj vodi i onda heterogena smjesa vruća profiltrira. Hlađenje bistre otopine brzo bi trebalo dati obilje kristalića benzojeve kiseline.
Rekristalizacija, koja mi se čini puno vjerojatnijom opcijom, ima identičan postupak, samo što ovaj put krećeš od uzorka "nečiste" benzojeve kiseline. Ako praktikum vode suvisli ljudi, onda na početku zbilja dobijete benzojevu kiselinu s određenom količinom smeća, a čistoću pratite npr. određivanjem tališta. Ako ste pošteno odradili prošišćavanje, trebalo bi talište malo porasti.
Koja su onečišćenja prisutna, ovisi o tomu koji je izvor benzojeve kiseline. Nemam ni najmanjeg pojma s čime ste vi radili tako da ne mogu baš puno reći.
Uvažiš li činjenicu da vidimo samo što si napisala, ali ne i što si mislila, možda kvalitetnijim pitanjem uspiješ nagnati koga da bude od veće koristi.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr