1.Napiši jednadžbe sljedećih spojeva! a)ugljikov(IV)oksid b)aluminijev joid c)željezov(II)oksid d)natrijev broncid e)magnezijev klorid f)živin(II)klorid g)dušikov(V)oksid PS. ako možete da mi pismeno objasnite kako se rade jednadžbe:a),b),c),f) i g). UNAPRIJED HVALA :)

Ime i prezime: Mirko Šarić aricmirko@yahoo.com

Kemijski spojevi opisuju se kemijskim formulama (Točnije, opisuju se njihovi sastavi, a kod strukturnih formula i strukture.). Kemijske jednadžbe pak opisuju kemijske promjene. To je trebalo biti među prvim stvarima koje si naučio na kemiji.

Formule spojeva iz zadatka redom su: CO2, AlI3, FeO, NaBr (???), MgCl2, HgCl2 i N2O5. Tri upitnika hoće reći da sam, umjesto besmislenog broncida (soli bronce u kojoj su broncini atomi prisutni kao broncidni anioni), stavio bromid.

Alijative pismenom jesu usmeno i nepismeno. Kako je slabo vjerojatno da će ti netko doći to usmeno objasniti (premda možda ne bi bilo loše), a naši odgovori ovdje nisu baš primjeri nepismenosti, tvoj zahtjev nije odveć smislen.

Želiš li znati kako iz imena formule doći do njegove formule ili obrnuto, trebaš prvo znati što su to valencije (Potragu možeš izvesti na tražilici, a možeš početi i odavde.). Neki elementi redovito se pojavljuju samo s nekom valencijom, neki u više njih. Nekad su valencije naznačene u imenima spojeva (ugljikov(II) oksid, ugljikov(IV) oksid), nekad su pak u imenima naznačeni sastavi (ugljikov monoksid, ugljikov dioksid). U potonjem slučaju trebaš samo prebaciti slova u brojke, a u prvom (uzet ću npr. aluminijev sulfid) napisati formulu bez ikakvih indeksa i zatim si iznad svakog atoma naznačiti njegovu valenciju:

III II
Al S

Za ta dva broja trebaš naći najmanji zajednički višekratnik, što je u ovom slučaju šest. Nakon toga, indekse elemenata određuješ tako da najmanji zajednički višekratnik podijeliš sa svakom valencijom:

III II
Al S