1.Izračunaj omjer masa žive i ugljika 2. Sumpor može biti II,IV i Vi valentan.Napiši jednadžbe nastajanja njegovih oksida. 3.Pismeno opiši nastajanje živinog klorida.

Ime i prezime: Mirko Šarić aricmirko@yahoo.com

 


1. Da bi se moglo izračunati nekakav omjer, treba imati nekakve brojke. Kako nisu zadane, pa čak niti indirektno, zadatak nije rješiv. Ako se mislilo na atomske mase, dovoljno je podijeliti njihove relativne atomske mase.

2. Kako nisu precizirani reaktanti, odlučio sam se za neke praktične reakcije. Kod dobivanja nižih sumporovih oksida nisam našao ništa osim one za sumporov(II) oksid, i to kao vrlo reaktivan međuprodukt u nekim reakcijama:

C2H4OS → C2H4 + 2 SO .

To ne čudi puno, budući da su svi niži sumporovi oksidi vrlo teško pripravljive i užasno nestabilne tvari. Sumporov(IV) oksid može se lako dobiti spaljivanjem sumpora, ali puno je lakše zaliti kiselinom vinobran:

K2S2O5 + 2 HCl → 2 KCl + H2O + 2 SO2 .

Sumporov(VI) oksid industrijski se dobiva kontaktnim postupkom iz sumporovog(IV) oksida, ali za manje količine lakše je izvesti pirolizu natrijevog pirosulfata koji se pak dobije pirolizom natrijevog hidrogensulfata. Jednadžba kasnije pirolize je:

Na2S2O7 → Na2SO4 + SO3

3. Ušavši u svoj laboratorij, kemičar nije ni časa časio, već se odmah mašio laboratorijske kute (taj dio mora se napomenuti poradi posvudašnjih sigurnosnih propisa) i krenuo na posao. Iz ormarića s kemikalijama izvadio je bočice sa živinim(II) nitratom i natrijevim kloridom. Kako mu se nije dalo vagati, ubacio je u jednu čašu oko dvije žličice živinog(II) nitrata, a u drugu pet žličica natrijevog klorida (jeftinija i bezopasnija kemikalija neka bude u makar i golemom suvišku). Nakon toga u obje čaše nalio je destilirane vode i miješao dok se obje soli nisu otopile. Kad su obje otopine bile pripravljene, prelio je otopinu natrijevog klorida u čašu sa živinim(II) nitratom. Dvije dotad bistre otopine bez okolišanja su dale bijeli talog koji se ubrzo slegao. Bio je to živin(II) klorid.

Nadam se da pismenost opisa zadovoljava tvoje kriterije.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija