Da li mi možete pomoći i napisati razliku između arilne i alkilne skupine, možda i navesti nekoliko primjera? Hvala Vam puno!

Ime i prezime: Tea Gamulin tea.kukuljanovo@hotmail.com

Naravno da možemo. Arilne skupine su skupine koje su izvedene iz molekula aromatskih spojeva (benzena, toluena, ksilena, naftalena, antracena...) uklanjanjem jednog atoma vodika s aromatskog prstena, a alkilne skupine su izvedene uklanjanjem atoma vodika iz molekule alkana (metana, etana, propana, butana...).

Primjeri arilnih skupina su fenilna skupina (izvedena je iz benzena) te 1-naftilna i 2-naftilna skupina (obje su izvedene iz naftalena), dok su primjeri alkilnih skupina metilna skupina (izvedena iz metana), etilna skupina, propilna skupina, izopropilna skupina itd.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr