Poštovanje! Trebam smjernicu za sljedeći zadatak: Koju će temperaturu postići otopina CaCl2, ako se u "vrućem paketiću" nalazi 20,0 g CaCl2 i 100 mL H2O pri 20°C uz pretpostavku da nastaje idealna otopina čiji je toplinski kapacitet gotovo jednak toplinskom kapacitetu 100 g vode (418 J/ K mol) Dakle to bih trebala jednostavno riješiti uz pomoć formule C= Q/promjena t , pomaže li mi podatak da je standardana entalpija reakcije CaCl2 s vodom 81,35 Kj/mol? Kako dobiti Q? Zahvaljujem se!

Ime i prezime: Marina Mišković marinamiskovic@hotmail.com

Pretpostavka je, čini mi se, poprilično pogrešna, budući da se toplinski kapacitet mijenja i s temperaturom i s količinom otopljene tvari. No, ako zadatak traži da se tako pretpostavi, slijepo ćemo mu se pokoriti, jerbo bi i najmanji tračak vida mogao demotivirati rješavača.

Da bi izračunala koliko se podigne temperatura vode, trebaš podijeliti oslobođenu toplinu s množinom vode i njezinim molarnim toplinskim kapacitetom:

ΔT = Q/(n(H2O)⋅C(H2O))

Međutim, kako u zadatku nije dan specifični toplinski kapacitet, već onaj konkretnog uzorka (C = 418 J/K), onda nećeš trebati baviti se računanjem mase vode, već samo ubaciti toplinu u onaj jednostavniji izraz:

ΔT = Q/C

Kako oslobođenu toplinu ne znaš, potrebno je i nju izračunati, i to iz mase kalcijevog klorida i entalpije otapanja te soli u vodi:

Q = n(Ca(OH)2)⋅ΔsolH(Ca(OH)2)

= m(Ca(OH)2)⋅ΔsolH(Ca(OH)2)/M(Ca(OH)2)

Ako nemaš nikakvih rješenja pri ruci, očekuj da bi rezultat trebao dati toplu vodu, ako ne i vruću.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr