Ime i prezime: zdenko stipic a19p93@hotmail.com

Jednadžba raspada kalijevog klorata glasi:

2 KClO3 → 2 KCl + 3 O2

Iz nje lako možeš vidjeti stehiometrijske odnose pomoću kojih ćeš onda izračunati koliko će čega iz nečega nastati, odnosno koliko čega treba za nastanak određene količine nečeg drugog.

Ako imaš zadan samo volumen kisika, ne znaš zapravo ništa jer nisu zadani uvjeti. Ipak, može se pretpostaviti da su autori zadatka mislili na onih 22,4 L koje zauzima 1 mol plina pri normalnim uvjetima. U tom slučaju, postupak bi mogao izgledati ovako:

m(KClO3) = M(KClO3n(KClO3)

= M(KClO3)·(2/3)·n(O2)

= 2/3·M(KClO3V(O2)/Vm0

Ubace li se u kalijev klorat nekakve nečistoće, osim znatno veće mogućnosti detonacije, dobije se i malo drugačiji račun, budući da sad ne tražimo masu čiste tvari, već masu smjese:

m(KClO3, nečist) = m(KClO3)/w(KClO3)

= m(KClO3)/(1 − w(nečistoće))

= 2/3·M(KClO3V(O2)/(Vm0·(1 − w(nečistoće)))

U trećem podzadatku trebaš odrediti masene udjele kisika u oba spoja i zatim ih usporediti. Kod kalijevog klorata to ćeš odrediti tako da trostruku relativnu atomsku masu kisika podijeliš s relativnom molekulskom masom kalijevog perklorata:

w(O, KClO3) = 3 Ar(O)/Mr(KClO3)

a kod kalijevog permanganata na vrlo sličan način, samo što imaš jedan atom kisika više i mangan umjesto klora.

Pozdrav!

P.S. PovreMENI uzvici pomalo UPADAJU u oči. Ne mogu reći da im vidim JASNE svrhe.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr