Zamolio bih Vas ako biste mi mogli pomoći oko ovih zadataka i problema. Hvala! 1. U 250 ml vodene otopine nalazi se otopljeno 10,00 g sode bikarbone. Koliki je pH otopine? Ka1(H2CO3)=4,5*10-7 mol/dm3. Zamolio bih Vas ako biste mi mogli detaljno objasniti i s cijelim postupkom, hvala. 2. Zanima me kai je to kolorimretrimetrijsko određivanje te apsorbancija otopina iona.

Ime i prezime: Bruno Rođak bruno.rodak16@gmail.com

Prvi zadatak sam na e-školi riješio prije četvrt godine. Kojiput zbilja nije loše koristiti tražilicu.

Apsorbancija je logaritam omjera intenzitetâ svjetlosti (neovisno o valnoj duljini) koja upada u uzorak i one koja kroz njega prođe:

A = log (I0/I)

Kolorimetrija je spektroskopska metoda određivanja koncentracije preko apsorpcije vidljive svjetlosti. Temelj te metode je činjenica da apsorbancija neke otopine u određenom rasponu koncentracija linearno ovisi o koncentraciji (isto tako i o duljini uzorka odnosno optičkom putu). Ta se zakonitost ljepše izriče Lambert-Beerovim zakonom:

A = εlc

gdje su ε, l i c redom konstanta apsorptivnosti (ili apsorptivnost), duljina optičkog puta i koncetracija uzorka. Apsorptivnost, osim o identitetu molekulske vrste, ovisi i o valnoj duljini, kao i o temperaturi, tako da se spektroskopska mjerenja obično vrše pri određenoj valnoj duljini (obično nekom maksimumu u apsorpcijskom spektru određene vrste) i stalnoj temperaturi. Također, kako sve tvari u manjoj ili većoj mjeri upijaju ili raspršuju svjetlost, spektroskopska mjerenja u pravilu se rade uz tzv. slijepe probe tj. uzorke čistog otapala u kojima je otopljen uzorak koji se analizira. Isto tako, puno češće od uzimanja tabličnih vrijednosti apsorptivnosti prave se kalibracijske krivulje za tvari koje se analiziraju. To se izvodi tako da se naprave otopine poznatih koncentracija te im se redom izmjere apsorbancije, nakon čega se iz tih vrijednosti odredi (makar i nelinearna) zavisnost apsorbancije o koncentraciji, pomoću čega se onda može iz apsorbancija određivati koncentracije drugih otopina.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr