Kad trebamo riješiti zadatak i kad nam se postavi pitanje npr. napiši sažetu strukturnu formulu heptena i hept-2-ena , nastavnica nam je govorila da je strukturna formula heptena H2C=CH-CH2-CH2-CH2-CH2-CH3 pa mene zanima da li mogu pisati i CH2=CH-CH2-CH2-CH2-CH2-CH3 , a strukturna formula hept-2-ena da je CH3-CH=CH-CH2-CH2-CH2-CH3 moje mišljenje je da ne trebam kod ove zadnje strukrurne formule pisati H3C-CH=CH-CH2-CH2-CH2-CH3 jer dvostuka veza nije odmah na prvome atomu ugljika , pa bi me zanimalo da li je ovo ispravno ili ne ? Još bi me zanimala strukturna i sažeta formula 2,2 dimetilheksana , unaprijed hvala !

Ime i prezime: mihaela dević mdmdevic8@gmail.com

Hepten je ime koje obuhvaća i hept-1-en i hept-2-en i hept-3-en, tako da bih ja na tvojem mjestu nacrtao tri strukturne formule uz napomenu da si sastavljač pitanja sam odabere onu na koju je mislio. Ono na što je tvoja profesorica mislila je hept-1-en i to treba onda napisati baš tako, jer inače nije jasno o kojem je točno izomeru riječ (Pored konstitucijskih, postoje još i geometrijski izomeri, budući da oko dvostrukih veza nije moguća rotacija, tako da je situacija ustvari još malo kompliciranija.).
H2C=CHCH2CH2CH2CH2CH3 ne samo da nema nikakve prednosti pred CH2=CHCH2CH2CH2CH2CH3, već je čak protivan pravilima o redoslijedu atomâ u formulama, budući da bi vodik trebao doći iza ugljika. Ipak, često će se naći i "izvrnutih" funkcionalnih skupina, budući su takve bliže strukturnim formulama i time intuitivno jasnije. Primjerice, etin se obično prikazuje formulom HC≡CH, iako bi moglo biti i CH≡CH. Za etan, s druge strane, obično piše CH3CH3, iako je H3CCH3 bliži strukturnoj formuli. Uglavnom, nekih strogih pravila nema. Važno je samo da su ti svi atomi na broju.

2,2-dimetilheksan ćeš najlakše prikazati formulom (CH3)3CCH2CH2CH2CH3.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr