kako prepoznati iz neke od ponuđenih formula npr CHCl3,CH4,CCl4,N2,NI dali je polarna ili nepolarna.Kako prepoznati da li se težište naboja nalazi u istoj točki ili ne?

Ime i prezime: nikola raguz-lucic bozidar.raguz-lucic@os.hinet.hr

 


Općenito o polarnosti molekula vidi u mom odgovoru na jedno od nedavnih pitanja.

Da bismo znali jesu li težišta naboja razdvojena u prostoru, pa onda i je li molekula polarna, moramo moći ispravno crtežom prikazati strukturu molekule, a to će nam poći za rukom ako poznajemo osnovne postavke VSEPR teorije: nakon što razmjestimo atome na papiru, većinom jedan u sredinu (obično onaj manje elektronegativnosti), a druge kao okolne, terminalne, i znamo koliko svaki ima valentnih elektrona, elektrona valentne, vanjske, ljuske (ostatak, tj. jezgru atoma i sve ostale elektrone običavamo nazivati "srži" i tu srž onda označujemo simbolom kemijskog elementa, a valentne elektrone pišemo kao točkice, prema i dalje važećoj Lewisovoj oznaci), te koliko imaju ukupno valentnih elektrona, počinjemo razmještati te valentne elektrone oko atoma. Pritom uvijek imamo na umu ukupni broj njihov i da moramo to činiti većinom po pravilu plemenitog plina (oktet, dublet), ali ne nužno. Ako vidimo da pravilo plemenitog plina ne zadovoljava, možemo i napraviti iznimku od pravila, sve dok se to čini uvjerljivim i dok je ukupan broj valentnih elektrona isti onaj od početka (nismo što zaboravili ili pribrojili) te su svi atomi okruženi barem s osam valentnih elektrona (u slučaju dvovalentnih jedinki to su dva). Kad nam računica štima, krećemo crtati i strukturu, a to činimo imajuć sljedeće na umu: struktura je najčešće ravninska ili trodimenzionalna, ne linearna, i posljedica odbijanja parova elektrona valentne ljuske, kao što ime teorije VSEPR kaže, teorija odbijanja elektronskih parova valentne ljuske. Ovi se odbijaju u nizu: najjače se odbijaju parovi nepodijeljenih elektrona (onih koji nisu u nekoj vezi), nešto slabije je odbijanje nepodijeljenog para s veznim parom, a najslabije se odbijaju vezni parovi elektrona. Te nam jakosti govore kuda će se u prostoru orijentirati koji atom, koja veza. O svemu više u I. Filipović, S. Lipanović, Opća i anorganska kemija, I.

Odgovorio: Marko Grba   mgrba@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 


Do odgovora na to pitanje najjednostavnije možemo doći promatrajući simetriju molekule. Za početak definicija: neka molekula ima element simetrije ako se (to mogu biti točka, pravac i ravnina) ako se izvršavanjem neke operacije okjo tog elementa molekula poklopi sa samom sobom. Molekula ima dipolni moment (koji je vektor!) ako joj koordinate težišta pozitivnog i negativnog naboja nisu iste. Simetrija može dati samo kvalitativan odgovor (il' ima il' nema). Budući da je dipolni moment eksperimentalno mjerljiv, ne smije se mijenjati (niti po iznosu, niti po smjeru) ako na molekuli izvršimo neku operaciju simetrije, što je moguće jedino ako leži na svim elementima simetrije (točke koje leže na nekom elementu simetrije se preslikavaju same u sebe kod izvršavanja operacije simetrije oko tog elementa). Drugim riječima, dipolni moment mora ležati u presjecištu svih elemenata simetrije. Dakle, molekule koje imaju centar inverzije ili više osi simetrije koje se sijeku u jednoj točki ne mogu imati dipolni moment. Stoga je nužno poznavati simetriju dane molekule, koju možemo pretpostaviti pomoću pravila VSEPR teorije, da bi se moglo zaključiti je li joj dipolni moment jednak ili različit od nule. Molekule CH4 i CCl4 imaju simetriju tetraedra: ravnotežni položaji atoma vodika odnosno klora nalaze se u vrhovima tetraedra, a atoma ugljika u njegovom težištu. tetraedar ima osi drugog i trećeg reda i nepravu os simetrije četvrtog reda koje se sijeku u težištu. Te molekule dakle, ne mogu imati dipolni moment. Molekula CHCl3 ima os trećeg reda koja prolazi kroz sjecište triju ravnina simetrije. Ima dipolni moment koji leži na osi. Molekula N2 nema dipolni moment jer ima centar inverzije.


Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija