1.Poznato mi je da se reakcijom Fe2O3 i Al razvija dovoljna toplina da se nastalo željezo rastali. Što moram učiniti da smjesa ovih tvari stupi u kemijsku reakciju? (Smjesa ovih tvari sama po sebi ne reagira.) 2. Pri kojoj pH vrijednosti indikator xilenol narančasti tetranatrijeva sol mijenja boju?(U kiselom je žute boje, a u lužnatom ljubičaste.)

Ime i prezime: Đani Škalamera daniskalamera@net.hr

1. Pokušaj s upaljenom magnezijevom vrpcom. I magnezij je ponekad problem upaliti. Zato brusnim papirom očisti vrpcu prije paljenja da skineš oksid s površine.
2. Po onome što sam pronašao u literaturi indikatorom i reagensom ksilenol narančasto određuju se metali. Otopina je žuta ispod pH 6,3 i ružičasta iznad pH 6,5. Ksilenol plavo je indikator za kiselo-bazne titracije. Boje su: crvena pH<1,2; žuta pH 2,8 - 8,0; ljubičasta (plava) pH>9,8.
@@

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr