Objasnite mi sve o masenom i volumnom udjelu.

Ime i prezime: Andrej Slavica ida.poljan@zg.hinet.hr

Maseni i volumni udjeli jedni su od načina iskazivanja sastava smjesa. Maseni udio nekog sastojka govori o masi tog sastojka u ukupnoj masi smjese. Pojedini sastojci označit ću slovima A, B, C, ..., pa maseni udio sastojka B jednadžbom izgleda ovako

Maseni udio je, vidiš iz jednadžbe, broj bez mjerne jedinice veći ili jednak od 0 i manji ili jednak od 1. wB = 0 samo ako je mB = 0 , dok je wB = 1 samo ako mA + mC + ...= 0 . U prvom slučaju sastojka B nema u smjesi, a u drugom nema smjese i.e. (pitaj nekog što znači i.e.) ona se sastoji samo od sastojka B.
Volumni udio za plinove opisan je analognom formulom

dok je za tekuće smjese stvar dosta složenija jer volumen koji zauzima jedna tekućina kao čista nije jednak volumenu kojeg zauzima nakon što se pomiješa s nekom drugom tekućinom. Primjerice, ako u vrlo velik volumen etanola ulijemo 18 cm3 (kad naučiš kako kemičari broje atome i molekule bit će ti jasno zašto sam odabrao baš 18 cm3 ) volumen smjese poveća se za 14 cm3. Ako u čistu vodu ulijemo 18 cm3 vode, volumen te “smjese” se naravno poveća za 18 cm3. Ako pak u smjesu etanola i vode, nekog sastava, ulijemo istih 18 cm3 volumen smjese će se povećati za negdje između 14 cm3 i 18 cm3 i to ovisi o sastavu smjese. Razlog takvog ponašanju leži u različitom pakiranju molekula vode u etanolu od onog u samoj vodi. Zbog toga se ja ne bih ovdje upuštao u definiranje volumnog udjela za tekuće smjese. Uostalom, njihov sastav se može iskazati masenim udjelom ili na neki drugi način neovisan o promjeni volumena kod miješanja.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr

Ima jedna 'kvaka' s volumnim udjelom. Udio (maseni, množinski, volumni...) definiran je kao omjer svojstva sastojka smjese i zbroja istih svojstava svih sastojaka smjese. Obično to pišemo kao (sastojke ćemo označiti velikim slovima abecede):

maseni udio sastojka A

volumni udio sastojka A

Veliko grčko slovo sigma, Σ, znak je za zbroj niza podataka. Svojstva sastojaka se odnose na stanje prije miješanja. Zato će volumni udio sastojka u smjesi biti omjer volumena samog sastojka i zbroja volumena sastojaka prije miješanja – za primjer s alkoholom i vodom:

a ne ovako:

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr