Što znači A, tj. kad u zadatku pise da je dijagonala duga 6,17 A??? K(g)->K+(g) + e- zasto je to endotermna promjena!? HVALA

Ime i prezime: Petar Špoljar petar.spoljar@zg.hinet.hr

Petre, iznad A nedostaje kružić → Å. To je oznaka angstrema jedinice duljine, a iznosi 1 ∙ 10-10 m. Kristalografi kažu da je to prirodna jedinica duljine jer je reda veličine atoma (radijus atoma vodika je praktički 1 angstrem). Ime je dano u čast švedskog astrofizičara.
Anders Jonas Ångstem (1814-1874) školovao se u Uppsali i tamo proveo svoju cijelu akademsku karijeru. Glavno područje rada bila mu je spektroskopija, no bavio se i vođenjem topline te je razvio metodu za određivanje toplinske vodljivosti (1863). U djelu Optical Investigations(1853) iznio je svoje principe spektralne analize dokazujući da vrući plin emitira zračenje iste frekvencije koju apsorbira kad je hladan. 1861. utvrdio je prisutnost vodika u Suncu. Iznimno djelo mu je Recherces sur le spectre solaire (1868), atlas sunčevih spektara koji sadrži 1000 izmjerenih spektralnih linija čije su valne duljine izražene u desetmilijuntim dijelovima milimetra (kasnije → Å).

Ono drugo je logično, valja uložiti energiju da neutralnom atomu izbiješ elektron.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr