Dobro. Svejedno Vam hvala. Malo me muči: OSNK_RI_2001_1 zadatak 12. Nešto sam muljala ma nisam baš sigurna. a)-točno b)? c)točno d)? e)nisam baš 100%sigurna f)? Prepostavila sam da mislite na staru profesoricu. Pozdravi su rado primljeni, a rekli bi i vraćeni. :)

Ime i prezime: Daria Juretic dariajuretic@net.hr

Je, Daria na staru profesoricu. No to ne znači da ne treba pozdraviti i novu.

a) Elektronski afinitet se smanjuje porastom atomskog broja kroz skupinu.

TOČNO

b) Kovalentni polumjer atoma jednak je polovini udaljenosti od jezgre atoma jedne molekule od jezgre atoma druge molekule.

NETOČNO to je van der Waalsov radijus

c) Elementi iste skupine imaju istu elektronsku konfiguraciju valentne ljuske, a time i slična svojstva

TOČNO

d) U molekulama: NH3 , BCl3 , SO2 , PbH4 i CH2Cl2 atomi su povezani kovalentnom vezom. Nepolarne molekule su: PbH4 i CH2Cl2 .

NETOČNO PbH4 je nepolaran struktura kao i metan, no CH2Cl2 je polarna molekula. Iako je struktura u osnovi također tetraedarska u vrhovima tetraedra nisu jednaki atomi (dva H i dva Cl). Kako C-H i C-Cl veze nisu jednako polarne vektori dipola se neće poništiti te će rezultat biti polarna molekula.

e) Kemijska veza je jača što je veća duljina veze, a energija veze manja.

NETOČNO upravo suprotno

f) U nizu iona: Ca2+ , Mg2+ , Al3+ , O2– , S2– , Cl , P3–, najmanji radijus ima Mg2+ , a najveći S2– ion.

NETOČNO

Izoelektronskim ionima moguće je predvidjeti odnos veličina temeljem jednostavnog pravila: desni u periodi manjeg je promjera od lijevog i gornji u grupi manji je od nižeg. Osim toga kationi su u pravilu manjeg promjera od aniona (ukoliko baš nije par poput Cs+ i O2- ili F-).

Stoga bi vrijedilo sljedeće:

Al3+ < Mg2+ < Ca2+ < O2- < Cl- < S2- < P3-.

Radijusi bi (u pikometrima) u tom nizu bili sljedeći:

53, 72, 100, 140, 181, 184, 212.

Kako vidiš to je i malo škakljivo jer je razlika promjera klorid i sulfid iona svega 3 pm. :))

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr