Molim vas da mi preporucite literaturu za maturalni rad naslova''ozon''. Unaprijed puno hvala!

Ime i prezime: Tea Paral zdenko.paral@zg.hinet.hr

Ponajprije hvala na lijepo postavljenom pitanju, prošlo je vremena otkad se slično pitanje nije postavilo ovako civilizirano (obično se traže čitavi traktati).

Preporučam ti da dobro prelistaš časopise "Priroda" unatrag nekoliko godina, posebice onaj trobroj lipnja pretprošle godine o zaštiti čovjekova okoliša, u "Prirodi" u rubrici Novosti - zanimljivosti inače uvijek dođu neki noviteti sa sadašnjim stanjem stvari u vezi ozona i sl. Upiši u bilo koji pretraživač i Nobel Foundation te tamo potraži nobelovce F. Sherwooda Rawlanda, Maria Mollinu i Paula Crutzena koji su Nobelovu nagradu podijelili za doprinos otkrivanju reaktivnosti freona u atmosferi, njihove biografije i nobelovsko predavanje. Utipkaj i "ozone layer" ili "ozone" ili "CFCs", vjerujem da ćeš doći do hrpe zanimljivih tekstova.

Odgovorio: Marko Grba   mgrba@chem.pmf.hr