Kako mogu iz praškastog SiO2 dobiti kristale kvarca?

Ime i prezime: Milan Jurković milan@net.hr

Ako imaš praškasti SiO2, već imaš milijarde i milijarde i milijarde i milijarde i milijarde i milijarde i milijarde i milijarde i milijarde i milijarde i milijarde i milijarde i milijarde i milijarde i milijarde i milijarde i milijarde i milijarde i milijarde i milijarde i milijarde (ovo pišem bez copy i paste tako da zahvaljujući ovom potanju veznik i riječ ' i milijarde' pišem brže od ijednog drugog veznika i riječi) kristala kvarca. A sad ozbiljan odgovor. Veliki monokristali kvarca (veličine i do 1 kg) industrijski se dobivaju hidrotermalnom metodom. Na dno vrlo čvrste posude koja se može i vrlo čvrsto zatvoriti (računaj da će morati izdržati tlak od 2000 bara!) stavi svoj praškasti SiO2, s vrha posude objesi mali monokristalić kvarca koji bi trebao poslužiti kao klica za rast velikog monokristala. Napuni 2/3 posude vodenom otopinom NaOH (c = 1 mol dm-3). NaOH ovdje samo povećava topljivost SiO2. Zatim donji dio posude zagrij na 400°C, održavaj temperaturu od 360°C na gornjem dijelu posude. Topljivost SiO2 pri 400°C je veća nego topljivost kvarca pri 360°C, tj. otopina koja je zasićena na 400°C kad dostruji u hladniji dio posude postane prezasićena zbog čega se višak kvarca taloži na klici. I tako se prašina doli pretvara u lijepe velike kristale gori.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr