jel mi možete reći što znaći riječ "artificijelni i esencijalni"? Molila bi vas još da mi rećete nešto više o arsenu jel stvarno nigdje ne mogu naći ništa više od par rečenica, a potrebno mi je?!! HVALA

Ime i prezime: maja franić franic2@yahoo.com

Artificijelni znači umjetan, umjetno proizveden, a esencijalni, recimo element, je životno važan element (Fe). Esencijalno je nešto što je suštinsko, bitno, ovisno o kontekstu.
Arsen u prirodi dolazi uglavnom u obliku sulfida. Od ovih su najvažniji arsenopirit, FeAsS, zapravo FeAs2 ∙ FeS2, zatim realgar ili crveni arsenov blistavac, As4S4, i auripigment ili žuti arsenov blistavac. As2S3. Arsenovi sulfidi česti su pratioci bakrenih ruda. Od oksidnih ruda najvažniji je arsenolit, As4O6, no one su znatno rjeđe.
Arsen iz sulfidnih ruda možemo dobiti prženjem. Nastaju arsenovi oksidi koje je moguće reducirati ugljikom.

2As2S3(s) + 9O2(g) → As4O6(g) + 6SO2(g)
As4S6(s) + 6C(s) → As4(g) + 6CO(g)

Prženjem nastali As4O6 je plinovit, ali hlađenjem očvrsne te se odvaja od SO2. Ista je svar i s plinovitom smjesom As4 i CO.
Arsen dolazi u dvije alotropske modifikacije; žuta (nastaje hlađenjem arsenovih para) i siva. Već pri sobnoj temperaturi (osobito pod utjecajem svjetla) žuta modifikacija prelazi u stabilniju sivu modifikaciju. Sivi arsen je metalnog sjaja i čelično sive boje.
Spojeve arsena koristimo u industriji kože i krzna, industriji stakla, farmaciji.

Plin arsin, AsH3, jedan je od najjačih anorganskih otrova. Miriše na češnjak. Možemo ga prirediti redukcijom arsenovih spojeva s cinkom u kiselom mediju:

H3AsO3 + 3Zn + 6H+ → AsH3(g) + 3Zn2+ + 3H2O

Pri normalnim temperaturama arsin je vrlo stabilan, no već pri 200 oC raspad je izrazito brz:

4AsH3(g) → As4(g) + 6H2(g).

Ove dvije reakcije temelj su izvanredno osjetljive metode dokazivanja arsena - Marshova proba. Provodimo li arsin, dobiven redukcijom topljivih arsenovih spojeva kroz staklenu cijev koja je na jednom mjestu užarena, arsin će se raspasti, a elementarni arsen kondenzirati na hladnom dijelu cijevi kao arsenovo ogledalo.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr