hej!trebala bih hitno odgovor na ovo pitanje:kako svaki kemijski element utjece na ljudski organizam.thanx!

Ime i prezime: lucija dijakovic lucijadijakovic@yahoo.com

Ovo pitanje već graniči s apsurdom! Iz prostog razloga što ne postoje studije koje bi ispitivale utjecaj nekog kemijskog elementa na organizam za svaki kemijski element u periodnoj tablici elemenata. Neki elementi su esencijalni za život, dakle osnovne gradbene jedinice tijela i glavni sudionici milijuna procesa, drugi su ključni tek ponekad ponegdje, u tragovima, a trećih povezanost s organizmima nikad nikome nije palo na um istražiti, npr. kratkoživućih izotopa raznih elemenata. Za što više takvih informacija i za što više elemenata valjalo bi dobro pretražiti knjižnice i Internet, što se potonjeg tiče, vjerujem da to možeš i sama učiniti ukucavši u koji pretraživač natuknicu poput "the chemical elements and their biological roles" ili "biology of elements" i sl., za prvo, nakon potrage, koja bi mogla potrajati, možda se opet čujemo.

Odgovorio: Marko Grba   mgrba@chem.pmf.hr