Kako uran djeluje na ljudski organizam?

Ime i prezime: MARIJA marca7@net.hr

Radioaktivni uran, vjerujem da želiš pitati, jer ima i neaktivnih uranovih izotopa kojih utjecaj na ljudski organizam i nije nešto naročito zanimljiv. A radioaktivni uran emitira radioaktivno zračenje koje, kako je opće poznato, djeluje u svakom smislu štetno na organizam, uništavajući i mijenjajući stanice, tkiva, uslijed čega se stanice počinju divlje diferencirati što znači da nastaje karcinom, uzrokujući promjene u genetskom materijalu, mutacije, (pa naravno i kod rodilja, zbog čega je tragedija Hirošime i Nagasakija te Černobila i dr. nuklearnih katastrofa beskrajna jer pate generacije i generacije). O svemu više na Internetu, kakvoj medicinskoj enciklopediji, udžbeniku radionuklearne medicine ili časopisu "Priroda", posebice davnijem broju posvećenom hororu Hirošime i Nagasakija.

Odgovorio: Marko Grba   mgrba@chem.pmf.hr