ovo je drugi put što pišem isto pitanje a ono glasi:Van der waalsove sile,Londove sile,Vodikova veza?neke detaljnije karakteristike tih veza!hvala

Ime i prezime: xxxx marija.kozul@inet.hr

Za početak, molekula ima dipolni moment ako se težište svih pozitivnih naboja u molekuli ne poklapa s težištem svih negativnih naboja, što znači da je jedan dio molekule negativan u odnosu na drugi. Pod terminom van der Waalsove sile i obuhvaćene su tri klase, u suštini, elektrostatskih interakcija između nenabijenih molekula: (1) sile između dva permanentna dipola, (2) sile između permanentnog dipola i induciranog dipola i (3) sile između dva inducirana dipola koje se zovu Londonove sile. Sila u sve tri interakcije su vrlo slabe - proporcionalne su s 1/r6. Da malo pojasnim, potencijalna energija dvije molekule koje imaju stalan dipolni moment će u različitim međusobnim orjentacijama imati različite vrijednosti posljedica čega je (ili je možda obratno?)upravo sila između njih koja ih nastoji dovesti u najpovoljniji položaj. Zbog toga će u prosjeku one više vremena provoditi u orjentaciji u kojoj imaju manju potencijalnu energiju (ako se baš sustav ne nalazi na visokoj temperaturi kad je ta razlika energija neznatna u odnosu na njihovu termičku energiju). Kad jednom dođu u taj najpovoljniji položaj u njemu se neće zauvjek zadržati jer će u jednom trenutku dobiti dovoljnu kinetičku energiju koja će ih izbaciti iz tog položaja. Za drugi i treći tip interakcija bitno je da se u molekuli koja nema stalni dipolni moment, jer je u prosjeku elektronski oblak simetrično rapoređen, u nekom trenutku može narušiti simetrična raspodjela naboja što rezultira trenutnim dipolnim momentom (molekula se polarizira). Ako je tome uzrok bila blizina neke druge molekule, sa ili bez stalnom dipolnog momenta, dolazi do povoljne interakcije tj. do smanjenja potencijalne energije sustava.
Vodikova veza je ime za stalan dipol - stalan dipol interakciju u kojoj barem jedan dipol na pozitivnijem dijelu molekule ima atom vidika.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr