Možete li mi reći sve o tzv. "light sticks" npr. od kojih se kemijskih elemnata sastovji i sl. Hvala!

Ime i prezime: Hrvoje Bandov anto.bandov@zg.hinet.hr

Emitiranje svijetla iz light sticka zasniva se na pojavi zvanoj kemiluminiscencija. U reakcijskom sustavu odvijaju se reakcije koje rezultiraju produktima s viškom energije. Produkti se mogu tog energijskog 'tereta' riješiti u obliku topline što se najčešće događa. Međutim, energija se može osloboditi i u obliku svjetlosti. Obično ne u jednom koraku, nego produkti pobude druge molekule koje emitiraju svjetlost. A kako to točno ide u 'svjetlosnim štapićima' pogledaj ovdje:
science.howstuffworks.com/light-stick2.htm
www.sas.upenn.edu/~mtc/Lightstick.html
www.cheresources.com/chemilum.shtml

Jedan oblik kemiluminiscencije je svjetlost koja se javlja prilikom gorenja (ali ne potječe sve od kemiluminiscencije). I krijesnice svijetle kemiluminiscencijom (bioluminiscencija):
www.lifesci.ucsb.edu/~biolum/chem/index.html

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr